1 Haziran 2011 Çarşamba

EMEK ÖZGÜRLÜK DEMOKRASİ BLOĞU MUĞLA’DA MİTİNG YAPTI


“Kadınlar Mecliste Barış Her Yerde!..”

Tüm Türkiye’de 41 ilde 63 adayla 12 Haziran milletvekili seçimlerine katılan 18 örgütün desteklediği Emek, Özgürlük Demokrasi Bloğu tarafından Muğla Bağımsız Adayı Şehbal Şenyurt Arınlı için Muğla Kışla Parkı’nda düzenlenen mitinge BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali, Yeşiller Eş Sözcüsü Yüksel Selek, EDP İstanbul İl Başkanı Ahmet Asena da katıldı.

Muğla’nın ilçelerinden düzenlenen konvoylar, mitingin başlamasından bir saat önce Muğla girişindeki Anadolu Lisesi önünde buluşarak şehir içinden geçip Kışla Parkına geldiler. Şehir içinden geçerken MHP il merkezi önünde toplanan bir grup MHP’linin “Ne mutlu Türküm diyene” sloganı atarak konvoyu protesto ettikleri görüldü.
Alana gelen yollarda ve alan çevresinde, polisin çevik kuvvet dahil olmak üzere çok geniş güvenlik önlemi aldığı, alana girişte çocuklar dahil, tüm katılımcıların, konuşmacılar dahil çok sıkı ve dikkatli bir şekilde arandığı ve üç ayrı kamerayla mitingin kaydettiği görüldü. Özellikle çocukların aranması, katılımcıların tepkilerine neden oldu. Ancak topluluk, polise itiraz etmeden arama isteklerine uydu.
Alanda bulunanların çoğunluğunun gençler ve kadınlardan oluşuyordu. Çoğunluğu Kürt olan kadınlar geleneksel kıyafetleriyle alana geldiler.
Muğla içinde yaşayanların ve özellikle de öğrencilerin katılımıyla sayısı yaklaşık bin kişiye ulaşan topluluk miting öncesinde Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti ve Kürtçe sloganlar attı.

Beler, Polat, Asena, Selek
Mitingin ilk konuşmacısı 2007’de “Bir Umut” adına milletvekili adayı olan Ahmet Beler’di. Beler o zamandan bu yana gelinen noktanın zor da olsa, büyük ve önemli bir başarı olduğunu söyledi ve blok olarak Arınlı’yı meclise göndereceklerini belirtti.
Beler’den sonra BDP Muğla il başkanı Mehmet Polat söz aldı. Polat da tamamını Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında Bloğun ortak adayı Arınlı’yı meclise yollayacaklarını belirtti.
Üçüncü konuşmayı yapan EDP İstanbul İl başkanı Ahmet Asena ise alanda toplananlar dahil, bloğun ardında duran ve ona destek verenlerin bir araya gelenlerin büyük ve önemli bedeller ödeyerek çok büyük bir başarıya ulaştıklarını, meclise gönderecekleri adaylarıyla da başarılarını büyüteceklerini söyledi.
Konuşma aralarında alkış, zılgıt ve destek sloganları atan topluluğa hitap eden bir başka konuşmacı ise Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Yüksel Selek oldu.
Yüksel Selek ağırlıkla barış hakkında konuştu ve barışın her şeyden önce geldiğini belirtti, özgürlük ve demokrasinin ancak barış olursa mümkün olabileceğini söyledi.
Barış için yıllardır mücadele verdiğini anlatan Selek, içinde yer aldığı “yaşlılar grubu” olarak barış gelmeden ölmemeye söz verdiklerini yineleyerek Şehbal Şenyurt Arınlı ve Emek Özgürlük ve Demokrasi adaylarının seçilerek meclise gitmeleri halinde bunun daha kolay ve mümkün olacağını belirtti.“Bu kaçınamayacağım bir görevdir..”

Bloğun Muğla Bağımsız Adayı Şehbal Şenyurt Arınlı ise öncelikle mesleği olan sinemacılığa atıfta bulunarak konuşmasına başladı. Kürsülere alışkın olmadığını, kitlelere hitap etmek yerine onların söylediklerini dinleyen ve kaydetmeyi yeğleyen bir mesleği olduğunu belirtti.
Ancak bu süreçte de halkın içinde ve onların arasında olduğunu, onların mücadelesinde verilen görevleri yerine getirdiğini, özgürlük ve demokrasi için sokaklarda mücadele vermekten de geri durmadığını belirtti ve blok tarafından kendisine önerilen bu görevi kabul etmenin doğru, kaçınmanın ise yanlış olduğunu düşündüğü için aday olduğunu söyledi.
Ülkenin içinde olduğu sorunlara ve bunların çözümü için bloğun kabul ve ifade ettiği ilke ve temellerle, bunlara dayanan çözümleri yineleyen Arınlı, öncelikli görevlerinin meclisi Muğla’ya, Muğla’yı da meclise taşıyarak farklı bir temsil biçimi ve kararları alma ve katılma sürecini örmek olduğunu, “demokratik özerkliği” her yerde gerçekleştirmek olduğunu söyledi.
“Mecliste Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, inanan ve inanmayan, cinsel kimliği farklı olan, öteki sayılan, dışlanan herkesi en iyi şekilde temsil edeceğim, onların sesi olacağım” diyen Arınlı kalıcı barıştan yana olduklarını, bloğun sahip çıktıkları bu değerlerle politikalarını oluşturduklarını belirtti.
Geçen otuz yılda çok büyük zulümlerin, eziyetlerin yaşandığını belirten milletvekili adayı savaşın hâlâ sürdüğünü belirterek yumuşak koltuklarında oturup, “analar ağlamasın” edebiyatı yaparak barışın gelmeyeceğini ileri sürdü. Savaşın sürmesini silah endüstrisinin istediğini söyleyen Arınlı, hem sokakta, hem de mecliste hep birlikte verecekleri mücadele ile ancak barışın gerçekleşebileceğini vurguladı.
“Başbakan barış istemiyor!”

Mitinge katılan BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali de mitingin son konuşmasını yaptı.
Koçali konuşmasında başbakanın da önceleri mevcut sistemin mağduru olsa da şu anda “Kürtleri sattığını ve askerle kol kola girdiğini” belirterek “başbakan onların istekleri doğrultusunda hareket ederek barışın gelmesini istemiyor” dedi.
Filiz Koçali konuşmasının devamında şunları şöyledi.
-“Ancak çok güzel gelişmeler oluyor, Kürtler artık baş kaldırdı. Özgürlüğe yürüyorlar, kendi kendilerini yönetmeye başladılar, bunu engelleyemeyecekler, yeni bir dünya kuruyoruz. Dünyaya da, Kürtlerin bulunduğu ortadoğuya da, Türkiye’ye de barışı biz getireceğiz.”
-“Çok güzel şeyler oluyor; bir halk başkaldırmış topların tüfeklerin arasından sınır ötesine gidiyor ve cenazesini alıyor. Artık başka bir noktadayız.”
-“Çok güzel bir noktadayız, söylemlerimizde ifade ettiğimiz ‘demokratik özerkliği’ ffilen de uygulamaya başladık. Artık Kürtler kendi kendilerini yönetiyorlar.”
-“Başbakan daha önce ‘Kürt sorunu bitmiştir’ dedi. Şimdi de Kürt sorununun önünde tek engel BDP’dir diyor. Bir öyle, bir böyle söylüyor. Söylesin bakalım Kürt Sorunu var mı, yok mu?”
-“İmralı'da görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmeler müzakereye dönüştürülmeli. İki saatlik müzakere sonrası Kürt sorunu iki günde biter. En azından artık kan dökülmez”Müzik şöleni ve halay

Konuşmalar bittikten sonra önce Grup Çağrı, sonra da Dersimli sanatçı Metin Kahraman’ın sunduğu dinleti ve çekilen halaylarla miting sona erdi ve katılımcılar alandan ayrıldılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder